Mor Çay Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Mor çay bitkisi uzak doğu diye hitap ettiğimiz Çin’in alt kısmında bulunan Tibet ve Nepal dağlarından toplanmaktadır. Bu değerli olmasının nedeni ise doğal olarak yetiştirilememesinden kaynaklanmaktadır. Sadece bu yüksek sağların zirvesine yakın yerlerde bulunan bu bitkinin adı bölge halkı tarafından Chang-Shu olarak bilinmektedir. 100 yıllar boyunca Çin ve Hindistan kraliyet aileleri tarafından toplatılıp sadece kendileri ve onur konuklarına ikram ettikleri bir çaydır.

Bu kadar değerli bir çay olmasının nedeni ise gerçekten bulmasının zor olmasından kaynaklanmaktadır. Doğanın sunduğu bu mükemmel bitkinin değerli olmasının bir diğer nedeni ise içerisinde bir çok antioksidan molekülü bulundurmasıdır. Bu antioksidan molekülleri insan vücudunda çeşitli faydalar göstermektedir. Bazı hastalıklara iyi geldiği tedavi sürecini hızlandırdığı, metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı, cildin güzelleşmesini sağladığı yapılan bazı araştırmalarda ispatlanmıştır. Ancak çayın artık Türkiye genelinde de satışa sunulması sizlerinde etkilerini deneyerek görebilmenizi sağlayacak. Zorlu uğraşlar sonucu toplanan bu çay yılın sadece belli dönemlerinde hazırlanabilmektedir. Bu da stokların sınırlı olmasının nedenidir.

Mor çay faydaları

Bir çok yerde mor çay adı altında satılan ucuz bitki çayları tamamen sahtedir. Bu çayların hiçbirisinin içerisinde Chang-Shu bitkisi yani Türkiye’de ki adı ile mor çay bulunmamaktadır. Sadece bir bitki çayının adını mor çay yapmak zayıflamanıza yardımcı olmaz. Zayıflamanız için gerçek mor çayı kullanmanız gerekmektedir. Bu deneyimi ise sayfamızda ki sipariş formunu doldurarak elde edeceğiniz ürünler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Chang-Shu Türkiye’ye Nasıl Getirtildi

Zayıflama çayı faydaları da bununla bitmemektedir. Cildinizi güzelleştirdiği ve bu nedenle bu bitkinin bazı cilt bakım kremlerinin içerisinde kullanıldığı da bilinmektedir. Ülkemiz de çok yaygın olmamasının nedeni tedarik etmesinin gerçekten zor olmasıdır. Buna rağmen son zamanlar da Hindistan da fakir olarak bilinen halkın bile rahatlıkla ulaşabildiği bilinmektedir. Hatta kullandıkları bir çok çaya karıştırıldığı kullanılan şampuan gibi bir çok bakım ürününde kullanılmaktadır.

İçerisinde karıştığı neredeyse her bakım ürününde çok daha etkileyici sonuçlar verilmesini sağlayan bu bitkiyi sadece yüksek bölgelerde yetiştiği bir gerçektir. Ancak bir kaç firmanın ortak çalışması olarak dağlık bir bölgede zor çalışma şartları altında bu bitkinin yoğun olarak üretildiği bilinmektedir. Zaten yakın zamanda ülkemize gelebilmesinin nedeni de budur. Eğer sizlerde düzenli bir şekilde bu çayı içerseniz istediğiniz fit vücuda kısa sürede ulaşabilirsiniz.